Vijenac 795 - 796

Hrvati izvan domovine

Hrvatske redovnice u Ekvadoru

Duhovna pomoć i evangelizacija na pupku svijeta

Piše Tuga Tarle

Osim bogatih i uspješnih Hrvata, u Ekvadoru postoje i dva osobito plodna duhovno-karitativna središta kojima upravljaju Hrvatice odlučne da posvete život djelima milosrđa

Ekvador je zemlja na zapadnome rubu južnoameričkoga kontinenta, s jedne strane okružena Tihim oceanom, a s druge visokim Andama. Kroz ozemlje Ekvadora prolazi nulta paralela, a glavni grad Quito samo je 22 km zračne linije udaljen od ekvatora ili polutnika, sjecišta svih točaka jednako udaljenih od Sjevernog i Južnog pola, koji Indijanci zovu ombligo del mundo ili pupak svijeta. Ekvador ima oko 13 milijuna stanovnika, većinom autohtonih naroda, od kojih su najznačajnije nasljeđe ostavili Inke. U zemlji sedam vulkana i velikih prirodnih bogatstava, impresivnih povijesnih spomenika i bogate kulturne baštine najmnogoljudniji stanovnici su mestici i Indijanci, slijede ih crni potomci afričkih robova, i bijela manjina koja čini nepunih sedam posto od ukupnog broja stanovnika.


Sestra Vinka Klementina sa štićenicima

Računa se da u Ekvadoru živi oko četiri tisuće hrvatskih doseljenika i njihovih potomaka. U većini slučajeva to su vrlo radišni, poštovani i imućni ljudi. Prvi doseljenici iz hrvatskih krajeva nastanjuju se u Ekvadoru koncem 19. i početkom 20. stoljeća, a bili su pretežito trgovci i pomorci. Drugi val useljavanja Hrvata na tlo Ekvadora sredinom 20. stoljeća povezan je s izlovom, preradom i izvozom ribe, te uzgojem plantaža banana i egzotičnog voća. Ekvadorski Hrvati bili su dugo izolirani od kontakta s domovinom predaka pa je tek 2004. godine osnovana prva hrvatska udruga koja nastoji okupiti stariju generaciju useljenika, ali i njihove potomke. Zahvaljujući tome, kao i novim pridošlicama iz Hrvatske, u posljednjih trideset godina veze sa starom domovinom postepeno su ojačale.

Rad sestre Klementine

Osim bogatih i uspješnih Hrvata poduzetničkog duha, u Ekvadoru postoje i dva osobito plodna duhovno-karitativna središta kojima upravljaju Hrvatice odlučne da posvete život djelima milosrđa spram siromašnih, napuštenih i prezrenih staleža ove obiljem mogućnosti bogate zemlje. Družba Službenice Milosrđa – Anćele tijekom četrdeset godina postojanja u Ekvadoru djeluje na četiri lokacije (dvije u Quitu, jedna u provinciji Cotopaxi i jedna u gradu Esmeraldas). Središnja misijska kuća Centro Pastoral Jesús de Nazaret smještena je u sjevernom predgrađu glavnoga grada Quita. Na čelu cijele družbe je poglavarica sestra Klementina Vinka Banožić. Osim sestre Klementine još jedna Hrvatica, sestra Iva Jelić, do danas djeluje u ovom misijskom centru.

Sestra Klementina i njezine pomoćnice sestra Iva, domaće sestre i novakinje provode evangelizaciju, odgojno-obrazovni, humanitarni i zdravstveni program među siromašnim Indijancima, mesticima i crnom populacijom. Od ostalih aktivnosti skrbe o bolesnoj i napuštenoj djeci kojima je njihov internat jedini dom te o 250 djevojčica i dječaka čije su majke na izdržavanju zatvorskih kazni u strašnim ekvadorskim zatvorima. Djeca provode dnevni boravak kod sestara, a navečer se vraćaju svojim majkama u zatvor na spavanje. Djeca su uredna i čista, dobivaju potrebni dnevni obrok, a časne sestre brinu se i za njihov materijalni, intelektualni i duhovni napredak. Štićenici ovoga duhovno-pastoralnog središta uče i o Hrvatskoj, zemlji miljama udaljenoj od njihova sirotinjskog naselja, pa čak i sriču pokoju hrvatsku riječ, a znaju i pjevaju mnoge hrvatske pjesme. Osim skrbi o vjerskom i sakramentalnom životu štićenika i njihovih obitelji (tečajevi katekizma, kao i tečajevi za katekumene, te briga o imigrantima, starima i bolesnima) sestre organiziraju tečajeve šivanja za odrasle i druge savjetodavne programe, te pružaju zdravstvenu zaštitu potrebitima (zubar, liječnik opće medicine, laboratorij, knjižnica). To je jedna velika i složna obitelj kojoj povremeno dolaze na ispomoć dragovoljci sa svih strana svijeta.

Evangelizacija sestre Lenke

Časna sestra Klementina poklonila je Ekvadoru i najugroženijim članovima društva četrdeset godina svoga redovničkog života. Usto je i čvrst oslonac svojim sunarodnjacima Hrvatima kad god se pokaže potreba za posredovanjem ili pomoći. Ljubav i požrtvovnost, skrb i pažnja, poštovanje i toplina prema svakome ljudskom stvoru osjeća se na svakom koraku u ovoj skromnoj, ali dobrotom i vedrinom ispunjenoj misijskoj zajednici.

Osim Pastoralnog centra sestre Klementine, u Ekvadoru djeluje još i misija reda Krist Misionar Molitelj, koju vodi sestra Lenka Čović s ciljem evangelizacije, moralne i materijalne potpore sirotinji iz zabačenih područja zemlje. Misija djeluje na više lokacija, a program uključuje i kumstva kojima se ostvaruje pomoć za stotinu siromašne djece. U misiji postoje vrtić, internat za djevojčice, osnovna i srednja škola koje pohađa oko 400 djece te imanje na kojemu se vlastitim radom opskrbljuje potrebnim namirnicama. Ova mala zajednica, koja okuplja četiri časne sestre i tri novakinje, uz pomoć nekoliko profesora organizacijom vjerske pouke i drugih socijalnih sadržaja brine o onima kojima je pomoć najpotrebnija.

Svatko tko je putovao svijetom zna da nema kraja gdje nećete sresti nekog hrvatskog iseljenika, od Visalie u pustinji Kalifornije do Coober Pedyja u pustinji Australije, od Ushuaie na vratima Argentine i Čilea do Waihija na Novom Zelandu. I dok su jedni otišli u svijet da bi osigurali budućnost sebi i svojim potomcima, drugi su odlučili posvetiti život potrebitima pridonoseći boljitku zemalja i naroda daleko od hrvatske domovine.

Vijenac 795 - 796

795 - 796 - 12. rujna 2024. | Arhiva

Klikni za povratak